Gratulujeme Jiřímu Frimlovi k prestižní rakouské ceně FWF Wittgenstein

Jako první Čech v historii převzal ve čtvrtek večer biolog a laureát ceny Neuron 2019 prestižní rakouskou cenu FWF Wittgenstein. Jedná se o nejvýše dotovanou cenu Rakouska. Na svůj další zkoumání rostlin a jejich mechanismu růstu tak získá celkem 1,7 milionů eur.

„Je to pro mě i můj tým obrovská čest. Motivuje nás to pokračovat v naší práci a zároveň nám otevírá radikálně odlišné možnosti, což je pro úspěšný výzkum klíčové,“ reagoval profesor Friml na své ocenění. 

Odborná porota se rozhodla ocenit právě jeho, coby pionýra základního výzkumu soustředícího se na dosud neprobádané mechanismy toho, jak rostliny řídí svůj růst. „Jeho práce je mimořádně průlomová a nabízí nám hluboký vhled do evoluce světa rostlin. Toto ocenění tak představuje další významný milník pro jeho vědeckou kariéru, který nese příslib dalších vzrušujících poznatků v budoucnosti,“ uvedl o letošním vítězi prezident ceny FWF Wittgenstein Christof Gattringer. 

Profesor Friml se svým týmem zkoumá metody buněčné a vývojové biologie, biochemie a bioinformatiky k vysvětlení mechanismů, které rostliny používají k přizpůsobení se svému okolí. Právě jeho týmu se podařilo objevit rostlinný hormon auxin, nejdůležitější a univerzální signál pro přenos informací mezi rostlinnými buňkami.

„Nezměrný talent Jiřího Frimla jsme v Neuronu odhalili už v roce 2019, kdy jsme mu udělili prestižní Cenu Neuron za přínos světové vědě,“ říká ředitelka Nadace Neuron Monika Vondráková. Ze všech ocenění ho podle jeho slovo právě tato cena těší nejvíce, protože je z rodné země. Zároveň se stal garantem Neuronu za obor biologie. 

Jiří Friml působí coby vedoucí výzkumné skupiny Vývojové a buněčné biologie rostlin v rakouském Institutu pro vědu a technologii. Biochemik, buněčný biolog a genetik studoval v Brně, Kolíně nad Rýnem a Tübingenu. Zastával profesury na několika významných evropských univerzitách.

Jaký je jeho pohled na vědu v Česku? V čem je Rakousko lepší? A jak se stalo, že málem zkoumal pomeranče? Podívejte se na krátký rozhovor, který s Jiřím Frimlem vedly osobnosti jako kněz a teolog Tomáš Halík, herec Ondřej Vetchý nebo prezident, tehdy ještě generál Petr Pavel